T:+90 212 322 8100

Okumuş Çay

Çay işletmeciliği 1984 yılına kadar devlet tekelindeydi.O yıllarda sadece yaş çay işleme tesisleri Çaykur’un tekelindeydi.Firmamızın kurucusu Merhum Ali Okumuş İstanbul’da kereste ticareti yapıyor zaman zamanda memleketi Rize’ye iş seyahatlerinde bulunuyordu.Rize seyahatlerinden birinde çay sezonu olduğu ve köylülerin çayını satmak için çektikleri sıkıntıları gördü.

Çay üretimi devlet tekelinde olduğu için devlete ait çay fabrikaları yetersizdi. Köylünün ürettiği tüm çaylar köylülerden satın alınamıyordu.
Kontenjanla satın alınan yaşçayın devlet fabrikaları tarafından alınmadığı ve yaş çayın derelere, denizlere dökülerek emeğin, sermayenin heba olduğunu gördü. Bu yaş çaylar işlenmeli ve kuruçay üretilmeli ve köylü geçimini kazanmalı emeğinin tamda karşılığını almalıydı. Ülkemize katma değer sağlanmalıydı. Ali Okumuş bu eziyetli ve heba olan yaş çay yapraklarını görünce kendi kendine söz verdi “Eğer çay işletmeciliği bir gün özelleştirilirse kendi köyüme fabrika kuracağım” dedi.Gençler kahve köşelerinden kurtulacak kadınlara iş sahası açılacak çocuklar mutlu olacak en önemlisi köyü ışıl ışıl olacak makinelerin  sesi derenin şırıltısı ile karışacaktı.Nerde hareket orada bereket sözü tamda onun fikirlerinin öncüsü idi.


1984 yılında Merhum Turgut Özalın  serbest ekonomi anlayışı ile haber gecikmedi ve çay işletmeciliğinı artık  özel sektör de yapabilirdi..Okumuş Çayın  çay fabrikası kurma çalışmaları derhal başladı.Çay fabrikalarının makineleri konusunda kimsenin bilgisi yok.Çaykurun makinelerini sadece makine kimya enstitüsü yapıyor.Makine satın almak istenildiğinde 5 yıl sonraya sipariş alınıyordu.Kısacası Özel sektörün bu işi yapabileceğine dair kimsenin inancı yoktu.

 

Devlet fabrikalarından esinlenerek Rusya ve Hindistan’dan makineler sipariş verildi. Okumuş çay fabrikasının temelleri atıldı. Çok zor şartlarda çalışmalar başladı. Gümrükten mal çekmeden kalifiye elemana kadar vergi mevzuatından Gıda kararnamesine kadar. 1985 yılının 3.sürgününde imalat yapılabildi..İlk çıkan çayı gören Ali Okumuş çektiği sıkıntıların ve çabaların karşılığını aldığına inanmıştı.Bu çaya bir isim bulunmalıydı.Yöreden çıkan bu güzel enerjiye güzel bir isim bulunmalıydı. ”Güzel Çay” adına karar verildi. Seneler su gibi akıp gitti ve bugün 7500  Ton kuruçay  üretim kapasitesi 500 çalışanı 15.000 müstahsiliyle Okumuş Çay kocaman bir aile oldu.

 

Okumuş Çayın yöneticileri, çalışanları, yaşçayı tedarik eden müstahsilleri ve çayı tüketiciye satan bayileri de dahil olmak üzere Türk çay sektörünün tüm sorunları ile hala boğuşmakta ama inanılmaktaki bir gün Türk çayı hakkettiği yere gelecek.Sonunda kalite kazanacak kaliteli çay yapan işletmeler ayakta kalacak ve dünyadaki  çay rekabetinde  lider olma yolunda ilerleyecek.

 

Son Düzenlenme Çarşamba, 23 Ekim 2013 12:40
yukarı çık
YZB 2023 Hakkında Tüm Güncellemelerden Haberdar Olmak İçin Kaydolun